<< View 2014 Scores |  View 2015 Scores |  View 2016 Scores |  View Current Scores >>

2015-2016 Monaca Turners Gymnastics Team



Click here for 2016-2017 Meet Results for Central Valley High School.
Click here for 2016-2017 Meet Results for Hopewell High School.
Click here for 2016-2017 Meet Results for South Side Beaver High School.
Click here for 2016-2017 Meet Results for West Allegheny High School.
Click here for 2016-2017 Meet Results for all High School Independents.



USAG X-CEL Meet ASA vs MT(3/24/17)

Diamond Team Results: ASA(133.10) MT(102.40)
Platinum Team Results: ASA(130.05) MT(136.40)
Gold Team Results: ASA(141.90) MT(139.10)
Individual Results:

Diamond Division
Jordan Frasier2nd Vault(8.8), 1st Bars(8.5), 3rd Beam(8.6), 2nd Floor(9.0)
1st AA(34.90)
Kara Miles2nd Beam(8.7), 4th Floor(8.8)
Kayla Wade1st Vault(9.3), 2nd Bars(8.2), 1st Floor(9.10), 2nd AA(34.80)

Platinum Division
Kali Burke4th Vault(8.5), 5th Bars(7.7)
Avery Cutshall4th Bars(8.2), 3rd Beam(8.9), 5th Floor(8.8), 4th AA(34.20)
Amber Miles3rd Vault(8.6), 3rd Bars(8.5), 4th Beam(8.55), 5th AA(34.15)
Molly Rose5th Vault(8.4)
Payton Sarver2nd Bars(8.7), 2nd Beam(9.1), 4th Floor(8.9), 2nd AA(35.00)

Gold Jr./Sr. Division
Alex Biela3rd Vault(8.4), 5th Bars(8.8), 4th Beam(8.5), 8th Floor(8.85)
4th AA(34.55)
Mia Marchionda6th Vault(8.3)
Sydney McDermott4th Vault(8.4), 8th Beam(8.0), 6th Floor(9.10), 8th AA(33.70)
Elena Mineard8th Bars(8.4), 6th Beam(8.0), 7th Floor(8.9)
Victoria Mock6th Bars(8.8), 8th Beam(8.0), 8th AA(31.70)
Mia Santilli7th Vault(8.25), 3rd Bars(8.8), 2nd Beam(8.8), 5th Floor(9.15),
3rd AA(35.00)

Gold Youth Division
Nadia Ehle3rd Vault(8.1), 1st Bars(8.5), 4th AA(32.50)
E'shya Fisher4th Vault(8.0), 4th Beam(8.10)
Alayna Kelly3rd Beam(8.30)
Elena Mineard8th Bars(8.4), 6th Beam(8.0), 7th Floor(8.9)
Addie Lake2nd Beam(8.5), 5th Floor(8.5)
Ava Rossi3rd Bars(8.2), 1st Beam(8.7), 3rd Floor(8.8), 1st AA(33.40)
Sydney Slater2nd Vault(8.1), 5th Bars(7.8), 1st Floor(9.2), 2nd AA(33.00)
Jordyn Thompson5th Beam(8.0), 5th AA(32.10)
Paige Warzynski5th Vault(7.9), 2nd Bars(8.3), 4th Floor(8.8), 3rd AA(32.90)
Kasey Young1st Vault(8.2), 4th Bars(8.0), 2nd Floor(8.9), 2nd AA(33.00)


Melanie Breitenstein Invitational(2/26/17)

Youth Team Results: MT(135.95) - 2nd Place Team
Jr. High Team Results: MT(138.075)
Individual Results:

Jr. High Division
Alyssa Bruno9th Vault(9.05), 6th Bars(8.425), 2nd Beam(9.25), 10th Floor(8.6)
6th AA(35.325)
Alexa Gonczi10th Vault(9.0)
Sophia Kennelly4th Vault(9.2), 8th Beam(8.75), 4th Floor(9.15), 8th AA(35.075)
Jade Szczepanski8th Floor(8.825)

Youth Division
Alex Biela12th Beam(7.8), 8th Floor(8.375)
Hannah Harper9th Vault(8.7), 5th Bars(7.825), 10th AA(32.125)
Amber Miles3rd Vault(9.025), 3rd Bars(8.175), 8th Beam(8.25), 4th Floor(8.775),
5th AA(34.225)
Victoria Mock11th Vault(8.625)
Olivia Sedlacek12th Floor(8.175)
Zion Vaughn5th Vault(8.925), 4th Beam(8.6), 7th AA(32.60)
Paige Warzynski11th Beam(7.9), 10th Floor(8.20)

Mini Division
Avery Cutshall4th Vault(8.475), 2nd Bars(7.525), 6th Beam(8.55), 2nd Floor(8.425)
2nd AA(32.975)
Julia Haney2nd Vault(8.575), 3rd Bars(7.2), 7th Floor(8.15), 5th AA(31.125)
Kara Miles1st Vault(9.15), 1st Bars(7.925), 3rd Beam(8.8), 1st Floor(8.525)
1st AA(34.40)
Ava Rossi8th Bars(6.7), 5th Beam(8.65), 9th Floor(8.05), 4th AA(31.375)
Annaliese Schultz7th Vault(8.125), 7th Bars(6.75), 9th Beam(7.95), 5th Floor(8.225),
6th AA(31.05)
Kacey Young6th Vault(8.225)


Moon Youth Team vs Monaca Turners Youth Team - "Moon All Compete (2/14/17)

Youth Team Results: Moon(135.25) - MT(136.80)
Individual Results:

6th Grade Division
Alex Biela5th Floor(8.45)
Amber Miles2nd Vault(9.15), 1st Bars(8.15), 2nd Beam(9.1), 3rd Floor(8.75),
2nd AA(35.15)
Victoria Mock6th Vault(8.6), 7th Bars(5.75), 6th Beam(7.45), 7th AA(29.60)
Mia Santilli7th Beam(7.25), 7th Floor(8.15)
Zion Vaughn4th Vault(8.95), 6th Bars(7.1), 5th Beam(7.7), 6th Floor(8.30),
5th AA(32.05)

5th Grade Division
Nadia Ehle4th Bars(6.45), 7th Beam(7.45)
Hannah Harper1st Vault(9.0), 1st Bars(7.2), 1st Beam(8.75), 1st Floor(8.55),
1st AA(33.50)
Sydney McDermott6th(tie) Vault(8.0), 6th Bars(5.45), 4th Floor(8.25), 7th AA(28.95)
Katerina Novic7th Vault(7.9), 6th Beam(7.6)
Olivia Sedlacek6th(tie) Vault(8.0), 4th Bars(6.45), 5th Beam(7.7), 5th Floor(8.20),
4th AA(30.35)
Sydney Slater5th Vault(8.1), 5th Bars(6.15), 3rd Beam(8.25), 6th AA(29.70)
Paige Warzynski4th Vault(8.2), 7th Bars(5.3), 2nd Beam(8.3), 6th Floor(8.10),
5th AA(29.90)

4th Grade Division
Avery Cutshall2nd Vault(8.7), 2nd Bars(6.6), 3rd Beam(8.0), 2nd Floor(8.55)
2nd AA(31.85)
Julia Haney3rd Vault(8.5), 3rd Bars(6.5), 2nd Beam(8.2), 4th Floor(8.0),
3rd AA(31.20)
Alayna Kelly4th Beam(7.15), 3rd Floor(8.05)
Kacey Young4th Vault(8.3), 4th Bars(5.05), 4th Beam(7.15), 4th AA(27.95)

3rd Grade & Under Division
Marena Baker5th Bars(4.85)
Addie Lake5th Floor(7.5)
Ava Rossi3rd Vault(8.05), 3rd Bars(7.05), 1st Beam(8.5), 3rd Floor(7.9),
2nd AA(31.5)
Annaliese Schultz4th Vault(8.0), 1st Bars(7.45), 5th Beam(7.0), 2nd Floor(8.2),
3rd AA(30.65)
Jordyn Thompson3rd Beam(7.4), 5th AA(26.55)
Ayonna Vaughn4th Floor(7.6)


Premier Youth Team vs Monaca Turners Youth Team (2/11/17)

Youth Team Results: Premier(134.40) - MT(133.65)
Individual Results:

Youth Division
Alex Biela8th Beam(7.55), 3rd Floor(8.6)
Nadia Ehle5th Bars(7.7)
Hannah Harper5th Vault(8.0), 8th Bars(7.4), 5th Beam(8.00), 4th Floor(8.45),
5th AA(31.85)
Amber Miles2nd Vault(8.4), 3rd Bars(8.0), 2nd Beam(8.55), 2nd Floor(8.85),
2nd AA(33.80)
Mia Santilli6th Bars(7.6)
Olivia Sedlacek5th Bars(7.7), 8th Floor(8.25)
Sydney Slater6th Vault(7.9), 7th Beam(7.7)
Paige Warzynski7th Vault(7.8), 8th Bars(7.4), 7th Floor(8.3), 8th AA(30.80)

Mini Division
Marena Baker6th Bars(7.2)
Avery Cutshall5th(tie) Vault(7.6), 2nd Bars(8.1), 4th Beam(7.95), 5th Floor(8.35)
3rd AA(32.00)
E'shya Fisher5th(tie) Vault(7.6), 7th Bars(7.1), 6th AA(30.00)
Julia Haney7th Vault(7.4), 4th Bars(7.4), 5th Beam(7.9), 7th Floor(8.10),
5th AA(30.90)
Alayna Kelly8th(tie) Vault(7.3), 8th Bars(6.9)
Addie Lake8th(tie) Vault(7.3)
Kara Miles2nd Vault(8.2), 1st Bars(8.6), 1st Beam(9.05), 1st Floor(9.25),
1st AA(35.10)
Ava Rossi7th Vault(7.4), 3rd Bars(7.6), 3rd Beam(8.00), 8th Floor(8.05),
4th AA(31.05)
Kacey Young4th Vault(7.7), 5th Bars(7.3), 8th AA(29.50)




Premier Middle School Team vs Monaca Turners Middle School Team (2/10/17)

Middle School Team Results: Premier(138.625) - MT(137.375)
Individual Results:

Junior High Division
Alyssa Bruno6th Vault(8.775), 4th Bars(8.1), 7th Floor(8.35), 7th AA(32.475)
Isabella Columbe10th Vault(8.5), 10th Beam(7.8), 10th Floor(8.15)
Tessa Fritz9th Bars(7.35), 6th Beam(8.25)
Sophia Kennellyr3rd Vault(9.05), 6th Bars(7.9), 2nd Beam(9.0), 1st Floor(9.4),
2nd AA(35.35)
Alexa Misselwitz8th Vault(8.575), 5th Bars(7.9), 8th Floor(8.325), 8th AA(32.40)
Payton Sarver4th Vault(8.85), 3rd Bars(8.35), 4th Beam(8.5), 2nd Floor(9.05),
4th AA(34.75)
Danika Sudar5th Beam(8.4)
Jade Szczepanski7th Vault(8.65), 8th Bars(7.4), 9th Beam(8.05), 5th Floor(8.85),
6th AA(32.95)


Premier Middle School Team vs Monaca Turners Middle School Team (2/04/17)

Middle School Team Results: Premier(139.175) - MT(134.85)
Individual Results:

Junior High Division
Alyssa Bruno5th Vault(9.0), 4th Bars(8.225), 7th Beam(7.80), 7th AA(33.075)
Tessa Fritz5th Beam(8.3)
Alexa Gonczi3rd Vault(9.15), 2nd Floor(9.2), 6th AA(33.175)
Sophia Kennellyr6th Vault(8.95), 8th Bars(7.9), 3rd Beam(8.35), 5th Floor(8.75),
3rd AA(33.95)
Alexa Misselwitz8th Vault(8.8), 3rd Bars(8.225)
Payton Sarver2nd Vault(9.15)
Jade Szczepanski7th Vault(8.95)


Premier Youth Team vs Monaca Turners Youth Team (1/27/17)

Youth Team Results: Premier(133.90) - MT(133.50)
Individual Results:

Youth Division
Alex Biela9th Bars(6.0), 8th Floor(8.10)
Nadia Ehle8th Bars(6.1)
Hannah Harper4th Vault(8.7), 1st Bars(8.5), 2nd Beam(8.3), 8th Floor(8.1),
2nd AA(33.60)
Sydney McDermott10th Bars(5.8), 3rd Beam(8.00), 7th Floor(8.15),
9th AA(29.90)
Amber Miles1st Vault(8.95), 4th Bars(7.2), 5th Beam(7.9), 4th Floor(8.65),
4th AA(32.70)
Elena Mineard6th Beam(7.8)
Victoria Mock9th Vault(8.1), 6th Bars(6.7)
Mia Santilli10th Beam(7.2), 10th Floor(7.75)
Olivia Sedlacek10th Vault(8.0), 7th Bars(6.5), 9th Floor(7.9)
Sydney Slater8th Vault(8.15), 8th Beam(7.5)
Zion Vaughn2nd Vault(8.85), 9th Bars(6.0), 9th Beam(7.25), 10th AA(29.65)
Paige Warzynski10th Vault(8.0), 8th Beam(7.5), 6th Floor(8.2)

Mini Division
Marena Baker6th Bars(6.0), 8th Beam(7.3)
Avery Cutshall7th Vault(8.05), 4th Bars(6.7), 5th Beam (7.85), 8th Floor(8.00),
4th AA(30.60)
E'shya Fisher8th Vault(7.9), 6th Bars(6.0)
Julia Haney3rd Vault(8.4), 3rd Bars(6.8), 4th Beam(7.95), 3rd AA(30.85)
Addy Lake9th Bars(5.7)
Kara Miles1st Vault(9.05), 1st Bars(8.6), 1st Beam(8.55), 1st Floor(8.85),
1st AA(35.025)
Ava Rossi10th Vault(7.7), 2nd Bars(7.0), 5th Beam(7.85), 5th AA(29.80)
Ayonna Vaughn6th Beam(7.8)
Kacey Young5th Vault(8.15), 5th Bars(6.2), 10th Beam(7.0), 10th AA(28.85)


Moon Middle School Team vs Monaca Turners Middle School Team (1/20/17)

Middle School Team Results: Moon(139.00) - MT(139.10)
Individual Results:

8th Grade
Alyssa Bruno3rd Vault(8.85), 1st Bars(8.4), 1st Beam(8.80), 5th Floor(8.85),
2nd AA(34.90)
Isabella Columbe6th Vault(8.6), 4th Beam(8.4), 7th Floor
Tessa Fritz6th Beam(7.8)
Alexa Gonczi2nd Vault(9.15), 7th Bars(7.6), 2nd Floor(9.2), 6th AA(32.85)
Payton Sarver3rd Vault(8.85), 2nd Bars(8.3), 7th Beam(7.7), 4th Floor(8.9),
4th AA(33.75)
Danika Suder8th Beam(7.5)
Jade Szczepanski7th Vault(8.55), 3rd Bars(8.1), 3rd Beam(8.5), 5th AA(33.10)

7th Grade
Isabel Beede8th Beam(7.1)
Kali Burke7th Vault(8.3), 4th Bars(7.2)
Sophia Kennelly1st Vault(9.2), 3rd Bars(7.7), 3rd Beam(8.3), 2nd Floor(8.8),
1st AA(34.00)
Alexa Misselwitz5th Vault(8.65), 1st Bars(8.5), 4th Beam(8.2), 6th Floor(8.0),
4th AA(33.35)
Molly Rose5th Vault(8.65), 5th Beam(7.8), 7th Floor(7.85),
8th AA(29.80)
Toni Stefanakis8th Bars(6.5), 7th Beam(7.3)


Monaca Turners Team CUP Challenge (1/14/17)

Vault
Youth Division 1st PlaceMoon(36.20)
Youth Division 2nd PlaceMonaca Turners(35.50)
Jr/Sr Division 1st PlaceMoon(36.70)
Jr/Sr Division 2nd PlaceMonaca Turners(36.10)

Bars
Youth Division 1st PlaceTie - Moon(29.90)
Youth Division 2nd PlacePremier(29.50)
Jr/Sr Division 1st PlaceMonaca Turners(33.20)
Jr/Sr Division 2nd PlacePremier(32.60)

Beam
Youth Division 1st PlaceMonaca Turners(32.90)
Youth Division 2nd PlaceMoon(32.075)
Jr/Sr Division 1st PlaceMonaca Turners(36.00)
Jr/Sr Division 2nd PlacePremier(30.55)

Floor
Youth Division 1st PlacePremier(34.0) - 5th score tie breaker 42.15
Youth Division 2nd PlaceMoon(34.0) - 5th score tie breaker 41.85
Jr/Sr Division 1st PlaceMonaca Turners(36.60)
Jr/Sr Division 2nd PlacePremier(35.65)

Overall Team
Youth Division 1st PlaceMoon(132.175)
Youth Division 2nd PlaceMonaca Turners Team A(130.75)
Jr/Sr Division 1st PlaceMonaca Turners(141.90)
Jr/Sr Division 2nd PlacePremier(134.65)


Turners XCEL MEET(1/08/17)

Click here for the Turners Xcel Meet Results.